Aralık 9, 2020

Bel Fıtığı Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Günümüzde özellikle 30-60 yaş aralığı için çağın hastalığı haline gelen bel fıtığı rahatsızlığı, genç yetişkinlikten itibaren birçok insanın sorunu olmuş durumdadır. İleri yaşlardaki bireylerde daha fazla görülse de genç yaşlarda da rastlanmaktadır. Yaşlılarda daha sık görülmesinin nedeni omurgadaki disklerin yapısının zamanla bozulmasıdır. Bel fıtığı, bel ağrısının en önemli ve en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Peki bel fıtığı nedir, bel fıtığı nedenleri nelerdir, bel fıtığının belirtileri nelerdir, bel fıtığı olanlar nelere dikkat etmelidir, bel fıtığı tedavisi nasıldır, bel fıtığı ne zaman ameliyat edilir gibi bel fıtığıyla ilgili en çok merak edilen konulara  gelin birlikte değinelim. 

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı; zorlanma, ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı omurgada bulunan disklerin kapsülünün yırtılarak diskin içeriğinin sinir kanalına doğru çıkıntı yapması ve omurilik ya da diğer sinirlerin sıkıştırmasıdır.  

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Bel fıtığı genellikle sonradan oluşan bir hastalıktır. Uzun süre oturarak çalışmak, ani, hazırlıksız hareket yapmak, kilo fazlalığı ve hareketsiz bir yaşam tarzı,  düşme, gebelik, sigara kullanmak bu rahatsızlığa yatkınlığı artırmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının en belirgin özelliği bel ve bacak ağrısıdır.  Bu ağrı, hareket etmek, biraz ağır bir yük kaldırmak, hatta öksürmek ve hapşırmakla bile artar ve bel ve bacak bölgesinde yayılır. Uzun süre ayakta kalmak, uzun süre yürümek, uzun süre oturmak ağrının şiddetini artırır, bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybına neden olur. Bel fıtığının diğer belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Bel fıtığının olduğu bölgede uyuşma ve karıncalanma
 • Kaslarda zayıflama
 • Bacak, bel ve kalçada ağrı duymak
 • Ayak parmak uçlarında ağrıdan dolayı duramamak
 • Otururken, kalkarken, yürürken zorlanmak
 • Hareketlerde kısıtlı kalmak
 • İdrar tutamamak
 • Çabuk yorulmak

Bel Fıtığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel fıtığı olan insanlar diğer insanlara göre bedensel sınırlarıyla ilgili daha fazla farkındalık sahibi olmalıdırlar. Hayatlarının her anında bel fıtığı rahatsızlığına sahip olduklarını daima akıllarında tutmalı  anlık hareket pratiklerini  buna göre yapmalıdırlar. Sağlıklı bir omurga için bel fıtığı olsun olmasın bedensel hareketler esnasında bazı hususlara dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar hayat akışlarında nelere dikkat etmelidir gelin birkaç maddede sıralayalım;

 • Ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Ağırlık kaldırılması gerekiyorsa da yük vücuda yakın tutulmalıdır.
 • Bedeni esnek tutmak için hafif sporlar yapılmalı, ağır sporlardan özellikle ağırlık kaldırmalı sporlardan kaçınılmalıdır. Egzersiz esnasında ağrı hissedilmesi durumunda egzersize ara verilmelidir.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Yukarı doğru uzanarak bir şeyi almak yerine uzamak için ayakların altına yükseklik alarak hedefe ulaşılmalıdır. 
 • Yerden bir şey alırken veya eğilirken dizler kırılarak eğilmeye dikkat edilmelidir. 
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır.
 • Özellikle bel çevresinden kilo almaktan kaçınılmalı, vücudun genel ağırlığı kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü beden ağırlaştıkça bel kısmına yüklenme artacağı için bel fıtığı ağrısı oluşmasına sebep olur.
 • Ayakta uzun süre kalınmamalıdır. 
 • Sırt üstü pozisyonda uyumak / uzanmak tercih edilmelidir.
 • Her zaman dik oturmak ve beli desteklemek, dik yürümeye özen gösterilmedir.
 • Kol ya da el çantası yerine sırt çantası kullanmak tercih edilmeli ve sırt çantasının fazla ağır olmamasına dikkat edilmelidir. 
 • Mümkünse yaz kış yüzme aktivitesi yapılmalıdır.

Bel fıtığı hastalarının bunlara dikkat etmeleri bel fıtığı ağrılarını azalttığı gibi yeni fıtık oluşma olasılığını da azaltmaktadır.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinden önce kişiye bel fıtığı teşhisi  uzman hekimler tarafından konmalıdır. Günümüzdeki modern tanı yöntemlerinden olan Manyetik Rezonans (MR) işlemi ile bel fıtığı teşhisi konulabilmekte ve derecesi belirlenebilmektedir. Tanı ve tedavi süreci uzman hekim tarafından yönetilmelidir.

Bel fıtığı tedavisi kişiye özel olmalıdır. Hastanın tetkik sonuçları, bel fıtığı belirtileri ve muayene bulguları uygulanacak tedaviyi belirler. Hafif belirtileri olan hastalara bezen sadece istirahat tedavisi verilirken bazı durumlarda da ağrı kesici ve kas gevşetici gibi ilaçlar eklenebilmektedir. Orta şiddet ve şiddetli ağrı yaşayan bel fıtığı hastalarına fizik tedavi uygulamaları önerilebilirken çok az orandaki bir hasta grubuna cerrahi müdahele önerilmektedir.

Bel fıtığı tedavisinde başvurulan yöntemler genel olarak şunlardır; istirahat, ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavileri, korse desteği, belden iğne tedavileri (epidural, transforminal, proloterapi, nöral terapi, akupunktur), manuel terapi, fizik tedavi, egzersizler ve cerrahi operasyonlardır. 

Bel Fıtığı Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Genel olarak gündelik hayatta süregelen bel ağrılarının çok küçük bir yüzdesi ameliyat edilmesi gereken seviyededir ancak bazı durumlarda acil ameliyat gerekli görülebilir. Düşük ayak, ciddi omurilik basısı belirtileri olan idrar ve büyük abdest kaçırma, bacaklarda belirgin kuvvet kaybı acil olarak ameliyat edilmesi gereken durumlardır. Acil olmayan ama ancak son çare olarak ameliyat edilmesi gereken durumlar da vardır. Bunlar uygulanan tedavilere ve alınan önlemlere rağmen ilerleyen nörolojik hasarlar ve geçmeyen ağrılardır. Ağrılar, bacaklarda yaşanan uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmediği durumlarda tetkikler ve hekim gözlemleri ışığında hasta için ameliyat kararı verilir.

Daha fazla bilgi ve tedavi süreçleri için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumunuzu Bırakın